Magdalena Ratajczyk - psychoterapeuta, pedagog

Jak pracuję

Poznajmy się

Kiedy pojawiasz się w gabinecie staram się poznać Cię i dowiedzieć się dlaczego zdecydowałeś/aś się skorzystać z mojej pomocy. Zależy mi na tym byś czuł/a się na sesjach ze mną bezpiecznie. Jestem terapeutką, która lubi swoją pracę i angażuje się w terapię moich klientów. Każda osoba, z którą pracuję jest dla mnie odrębną jednostką z własną historią, celami, marzeniami, sposobem patrzenia na świat, ale też z własnymi zasobami by pokonać trudności. Jednym z Twoich zasobów jest to, że zdecydowałeś/aś się sięgnąć po profesjonalną pomoc. Gratulacje, to duża odwaga.

Cel terapii

Kolejnym krokiem naszej wspólnej pracy jest ustalenie celu terapii. Przyszedłeś/łaś do mnie, ponieważ w Twoim życiu pojawiło się cierpienie. Często wiesz co Ci przeszkadza, ale nie wiesz jak to zmienić – dlatego pojawiłeś/łaś się na terapii. Na pierwszych sesjach wspólnie określimy nad czym będziemy pracowali.

Relacja terapeutyczna

Podstawą mojej pracy jest zbudowanie z Tobą relacji, w której będziesz czuł/a się na tyle bezpiecznie, by dzielić się ze mną swoimi najdelikatniejszymi przeżyciami. Nie oceniam oraz nie narzucam Ci swojego zdania. Interesujesz mnie Ty oraz to, co przeżywasz, jak reagujesz, myślisz, czujesz. Z tego powodu będę Cię uważnie obserwowała i zachęcała do wyrażania emocji i myśli, które się w Tobie pojawiają.

Relacja ze mną prawdopodobnie odzwierciedli Twój sposób funkcjonowania z innymi, dlatego będę także zadawała pytania o myśli i emocje związane z naszą relacją oraz tym, co się dzieje w gabinecie. Im więcej zdecydujesz się mi ujawnić, tym łatwiej będzie nam pracować nad Twoimi trudnościami. Bez Twojego zaangażowania terapia nie pomoże.

Zdarza się, że powrót do bolesnych przeżyć może spowodować przejściowe pogorszenie nastroju. To bardzo ważne momenty w terapii, a jednocześnie okazja, by zaopiekować się sobą tam, gdzie kiedyś zabrakło troski. Tym razem będziemy tam razem i postaramy się, byś dostał/a opiekę, której w tamtym przeżywaniu zabrakło.

Narzędzia

Jestem terapeutką integracyjną, co oznacza, że w pracy stosuję narzędzia terapeutyczne charakterystyczne dla różnych nurtów psychoterapeutycznych. Bardzo lubię pracę wyobrażeniową oraz pracę z ciałem. Czasem zadam Ci pracę domową, kiedy indziej poproszę o wyobrażenie sobie koloru i kształtu emocji lub odegranie jakiejś roli. Dobieram narzędzia do Ciebie i tego, z czym się mierzysz.