Magdalena Ratajczyk - psychoterapeuta, pedagog

Powrót do listy

Czy psychoterapia działa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak poznać, czy psychoterapia działa dobrze? Jeśli jesteś w trakcie terapii lub zastanawiasz się nad jej rozpoczęciem, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci ocenić skuteczność terapii:

  1. Terapia wymaga czasu: Pamiętaj, że terapia wymaga czasu i zaufania zarówno do terapeuty, jak i do procesu. W wielu momentach będziesz odczuwał ulgę, jednak w trakcie terapii mogą zdarzać się momenty, kiedy przejściowo poczujesz się gorzej. Nie martw się, to normalne. Ważne, abyś rozmawiał o tym ze swoim terapeutą.
  2. Lepiej rozumiesz siebie: Czy zauważasz zmiany w swoim myśleniu i sposobie postrzegania sytuacji? Zaczynasz lepiej rozumieć siebie i swoje motywacje? Czy zaczynasz dostrzegać alternatywne perspektywy i sposoby rozwiązywania problemów? Jeśli terapia pomaga Ci spojrzeć na sytuację z innej strony i dostrzec dotychczasowe pułapki myślenia, idziesz we właściwym kierunku.
  3. Poprawa relacji i komunikacji: Z dużym prawdopodobieństwem terapia będzie wpływała na Twoje relacje z innymi ludźmi. Prawdopodobnie poprawi się Twoja komunikacja i umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jeśli terapia pomaga Ci budować zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje, jest to dobry znak.
  4. Zmniejszenie objawów: W trakcie terapii objawy, z którymi zgłosiłeś się do terapeuty stopniowo zaczną się zmniejszać. Zaczniesz odczuwać ulgę od lęków, depresji, czy innych problemów emocjonalnych. To oznaki, że terapia może być skuteczna. UWAGA: Niektóre objawy mogą się przejściowo nasilać. Porozmawiaj o tym z terapeutą.
  5. Postępy w osiąganiu celów terapeutycznych: Na początku terapii ustalasz z terapeutą cele terapeutyczne. Jeżeli zauważasz postępy w rozwiązywaniu problemów, którymi zajmujesz się na terapii, a terapia pomaga Ci osiągać zamierzone cele i dążyć do pozytywnych zmian w swoim życiu, jest to dobry znak.
  6. Masz zaufanie do terapeuty i czujesz, że zależy mu na tym, aby ci pomóc: Dobra relacja terapeutyczna jest podstawą udanej terapii. W stosunku do terapeuty możesz odczuwać różne emocje i jest to zupełnie normalne. Najważniejsze jednak, abyś ufał swojemu terapeucie i czuł, że jest po twojej stronie. Jeżeli masz wątpliwości, koniecznie porozmawiaj o tym z terapeutą. W dobrej relacji terapeutycznej jest miejsce na wszystkie emocje i obawy.

Pamiętaj, że każda terapia jest indywidualna, a wyniki mogą się różnić w zależności od osoby i problemu, nad którym pracujesz. Jeśli masz wątpliwości co do skuteczności terapii, zawsze warto porozmawiać z terapeutą i wyrazić swoje obawy. Będzie on w stanie pomóc Ci zrozumieć, jakich zmian możesz oczekiwać i jak ocenić skuteczność terapii w Twoim przypadku.

Pamiętaj, że proces terapeutyczny może być czasochłonny i wymaga zaangażowania i cierpliwości. Jeśli jednak zauważasz pozytywne zmiany w swoim życiu i odczuwasz korzyści z terapii, to znak, że jest ona skuteczna.