Magdalena Ratajczyk - psychoterapeuta, pedagog

Powrót do listy

Jaki nurt psychoterapii wybrać?

Wybór formy psychoterapii to niekiedy trudne zadanie. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie czym są nurty psychoterapeutyczne i jak wybrać najlepszy nurt dla siebie – jesteś w odpowiednim miejscu.

Nurt psychoterapii to najprościej mówiąc ścieżka, po której porusza się psychoterapeuta. Znakami na niej są teorie naukowe, które kierują do odpowiednich technik pracy z pacjentem.

6 głównych nurtów psychoterapeutycznych to:

  1. Psychoanalityczny – koncentruje się na poznaniu siebie poprzez interpretację wolnych skojarzeń oraz uświadomienie istnienia dawnych wzorców w obecnym funkcjonowaniu jednostki

    Czego możesz się spodziewać: Spotkania będą się odbywały częściej niż raz w tygodniu. Terapia będzie dogłębna, ale raczej długa (kilka lat). Terapeuta będzie dawał Ci dużo przestrzeni do wypowiedzi, prawdopodobnie sporo milczał oraz interpretował Twoje wolne skojarzenia.

  2. Psychodynamiczny - badaniu nieświadomych procesów psychicznych i wpływie doświadczeń z przeszłości na obecne problemy

    Czego możesz się spodziewać: Jest głęboka psychoterapia, trwająca przeważnie rok lub dłużej. Terapeuta będzie szukał nawiązań do Twojego dzieciństwa oraz interpretował Twoje słowa.

  3. Poznawczo-behawioralny - koncentruje się na zmianie myśli i zachowań, które prowadzą do problemów emocjonalnych

    Czego możesz się spodziewać: Będzie dużo konkretów i ćwiczeń domowych/ eksperymentów do wykonania poza sesją. Jest to świetna terapia na poradzenie sobie np. z lękiem, depresją. Praca opiera się na konkretnych wskazówkach, jednak ta terapia może nie wystarczyć, jeśli chcesz dojść do źródła problemu.

  4. Humanistyczno-egzystencjalny – podstawą w pracy jest tu i teraz, przeszłość natomiast pozwala na zrozumienie obecnej sytuacji; podstawą trudności natury psychologicznej jest konflikt wewnętrzny powstały w wyniku konfrontacji człowieka z podstawami egzystencji

    Czego możesz się spodziewać: Psychoterapeuta będzie dążył do wydobycia konfliktów egzystencjalnych. Może być też dzielić się osobistymi przykładami lub wzruszyć w odpowiedzi na Twoją opowieść.

  5. Systemowy - skupia się na relacjach między ludźmi i ich wpływie na nasze życie

    Czego możesz się spodziewać: Pracy nad systemem, czyli rodziną. Świetna terapia w przypadku trudności wynikających z kontaktów rodzinnych. Do zastosowania na wspólnych sesjach z Twoimi bliskimi.

  6. Integratywny – łączy narzędzia wszystkich pozostałych nurtów w zależności od potrzeb klienta

    Czego możesz się spodziewać: Wszystkiego 😊 Terapeuta dobierze techniki pracy do Twoich trudności. W tego typu terapii mogą pojawić się elementy każdego nurtu, choć przeważnie 1 lub 2 konkretne nurty są bliższe terapeucie. Warto o to zapytać podczas spotkania.

Nurt psychoterapiiOdpowiedni dla
PsychoanalitycznyDługodystansowców, którzy są gotowi na kilka sesji w tygodniu oraz głęboką i długotrwałą pracę (kilka lat)
PsychodynamicznyOsób, które chcą polepszyć znajomość siebie i dotrzeć do przyczyn problemów
Poznawczo-behawioralnyNiecierpliwych, którzy chcą dosyć szybko zniwelować objawy oraz lubią prace domowe
Humanistyczno-egzystencjalnyOsób borykających się z wyzwaniami natury egzystencjalnej
SystemowyRodzin, które potrzebują wspólnej pracy
IntegratywnyTych, którzy szukają zastosowania kilku nurtów na jednej terapii i nie boją się łączenia różnych technik pracy
Popularne, a nie wymienione wyżejOdpowiednie dla
GestaltTych, których nie przerażają łzy terapeuty na sesji oraz lubią reakcje terapeuty
Terapia schematuOsób, które chcą odkryć i zmienić schematy, które nimi rządzą
Emotionally Focused Therapy (EFT)Par, które chcą pracować nad relacją w kontekście stylów przywiązania