Magdalena Ratajczyk - psychoterapeuta, pedagog

Powrót do listy

Psycholog, psychoterapeuta, a może psychiatra? Jakiego specjalistę zdrowia psychicznego wybrać?

Jak myślicie, jakie jest najczęściej zadawane pytanie wśród osób szukających specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego? Bingo! Najczęściej jest to pytanie o to, do jakiego specjalisty udać się po pomoc z danym problemem – psychologa, psychiatry, psychoterapeuty a może coacha? Czym tak właściwie różnią się te zawody i czego można się po osobach je wykonujących spodziewać?

  1. Psycholog – to osoba posiadająca wykształcenie magisterskie (czasem doktorat) z psychologii, która zajmuje się badaniem ludzkiego zachowania, emocji i myśli. Psycholog może prowadzić diagnozę i ocenę psychologiczną, a także pomagać w radzeniu sobie z różnymi problemami i wyzwaniami życiowymi, ale raczej jako pomoc krótkotrwała, interwencyjna, nastawiona na wsparcie w trudnym momencie. Jeśli jednak chcesz popracować nad zmianą, zmienić schematy postępowania, poradzić sobie z bardziej skomplikowanym problemem, udaj się do psychoterapeuty (tak, nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem).

  2. Psychoterapeuta - to osoba po studiach magisterskich/doktoranckich, która przeszła dodatkowe 4-letnie szkolenie z psychoterapii i posiada uprawnienia do prowadzenia psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, par czy grupowej. Dobry psychoterapeuta powinien przejść przez własną psychoterapię (jest wymagana w większości szkół psychoterapeutycznych) oraz pracować pod superwizją, czyli mentoringiem doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapeuci pomagają pacjentom w rozwiązaniu różnorodnych problemów emocjonalnych i psychicznych (takich jak depresja, lęk, problemy w relacjach, pracy etc.), poprzez zmianę niekorzystnych schematów myślenia i funkcjonowania, które odtwarzamy w życiu. Jest to praca zajmująca od kilku miesięcy do kilku lat, ale za to prowadząca do trwałej zmiany.

  3. Psychiatra – to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu oraz zapobieganiu zaburzeniom psychicznym. Psychiatra może przepisywać leki psychotropowe i prowadzić terapię farmakologiczną. W przeciwieństwie do psychologa czy psychoterapeuty, psychiatra skupia się głównie na aspektach medycznych i farmakologicznych zaburzeń psychicznych.

  4. Mediator – to osoba, która pomaga rozwiązywać konflikty i spory między stronami, bez stronniczości i zaangażowania emocjonalnego. Mediator nie udziela porad ani opinii, ale pomaga stronom znaleźć wspólne rozwiązanie problemu, poprzez dialog i negocjacje. Mediator pomaga w dogadaniu się np. przy rozwodzie, w kwestii podziału majątku czy opieki nad dziećmi.

  5. Coach – specjalista po kursie coacha, który pomaga klientom w osiągnięciu określonych celów życiowych czy zawodowych. Coach nie zajmuje się psychoterapią czy leczeniem, ale motywuje i doradza klientom w wyznaczaniu celów, tworzeniu strategii działania i radzeniu sobie z przeszkodami. To osoba pomocna przy osiąganiu celów, jednak nastawiona stricte na ten cel, a nie Warto pamiętać, że każdy z wymienionych specjalistów może być cennym wsparciem w radzeniu sobie z trudnościami i poprawie jakości życia.na trwałą zmianę psychiczną.

Jak widzicie różnic jest sporo. Wybierając specjalistę, warto skupić się na własnych potrzebach i celach.